Fatih Tatoğlu

Turbo C/C++ Teması

Turbo C/C++

Programlamaya başladığımda, kullanabileceğim yalnızca Turbo C/C++ vardı. Bu yazımda sizlere Turbo C/C++ tabanlı bir web sitesi temasını paylaşmak istiyorum.

Motivasyon

Liseye gittiğimde internet benim için çok yeniydi. İnternetsiz bir bilgisayarım vardı. İnterneti sadece internet kafelerde kullanma fırsatım oluyordu. Bilgisayarlar hakkında bilgi edinmek için bazı bilgisayar dergilerini takip ediyordum. Bir gün bir dergiden siyah bir kitapçık aldım. Kitapçığın başlığında "C Programlama Dili" yazıyordu ve bu benim merakımı harekete geçirdi. Kitapçığı olabildiğince hızlı okudum, ancak bu deneyimde bir şeylerin eksik olduğunu hissettim. Denemek zorundaydım. İnternette, bir Türk hacker grubu tarafından oluşturulmuş bazı ek notlarla birlikte Turbo C/C++ derleyicisini buldum.

Yukarıdaki hikaye aynı zamanda programlama ile tanışma hikayem.

Turbo C/C++'ı seviyorum çünkü bana kendi ellerimle bir şeyler yapma fırsatı verdi. Bu yüzden Turbo C/C++ tabanlı bir web sitesi teması programlamak istedim.

Zorluklar

Turbo C/C++

Bence en büyük zorluk, daha önce Turbo C/C++ kullanmış kullanıcılar için bir web uygulamasında benzer bir deneyim oluşturmaktı, çünkü web uygulamalarının ve masaüstü uygulamalarının kullanıcı deneyimleri tamamen farklı. Bunu başarmak için, kullanıcılara bunları kullanırken aynı deneyimi hissetmesini amaçladım.

Diğer bir zorluk ise temaya farklı renkler ve ekran duyarlı tasarım özellikleri eklemek. Bu istekler, HTML5 ve CSS3 ile geliştirilebilir, ancak SASS eklemek temayı daha uyumlanabilir hale getirecektir.

SASS, normalize.css, Gulp, NodeJS, Mustache, GitHub Actions, GitHub Pages, Sonar Cloud

Tema Özellikleri

Geliştirme sırasında bazı bileşenler ekledim, bunlar aşağıda listelenmiştir.

Destek

Temayı kendim için geliştirdim ancak MIT lisansı kapsamında herkesin erişmesi için paylaştım. Kullanmak için projenin GitHub adresini ziyaret edebilirsiniz. Tema ayrıca bir NPM paketi olarak da kullanılabilir.

Tema Ayarları
Temalar