Fatih Tatoğlu

Gulp HTML Link Düzenleyicisi

Enginaer'i geliştirdikten sonra SEO'nun eksik olduğunu fark ettim. Bu eklenti ile HTML bağlantı elemanlarının rel ve target attributelarını düzenliyorum.

Motivasyon

Kişisel web siteleri için SEO önemlidir. SEO eksikliği, web sitesinin yeterince ziyaretçi tarafından ziyaret edilmemesine neden olabilir. Kişisel web sitem için Enginaer'ı kullanmadan önce bunu hayal bile edemezdim. Kullandıktan sonra bu eklentiyi yazmam gerektiğine karar verdim. Normalde düzeltmek için bir kod parçası ekleyebilirdim. Ama bu sefer ellerimi kirletmeyi tercih ettim.

Zorluklar

NodeJS, Mocha, Chai, GitHub Actions, SonarCloud

Daha önce hiç Gulp eklentisi geliştirmedim. Hem örneklerden gördüğüm hem de okuduğum kaynaklar bir Gulp eklentisi için, birim testi yazmak, diğer eklentilerin iç içe kullanılmaması gibi önerilerin olduğunu buldum. Hem bir Javascript projesi için test yazmak ya da TDD ile ilerlemek en büyük zorluklarımdan biri oldu.

Özetle, kendi sorunum için çözüm bulmaya çalışırken, sonuç herkes için açık kaynak olarak sunulan bir Gulp eklentisi oldu.

Destek

Projeyi herkesin kullanması için MIT lisansıyla kullanıma sundum. Proje ayrıca bir NPM paketi olarak da kullanılabilir. Kullanmak ve desteklemek için projenin GitHub deposunu ziyaret edebilirsiniz.

Tema Ayarları
Temalar