Fatih Tatoğlu

Enginær

Enginær, basit bir statik web sitesi oluşturma motoru. Ayrıca, 2012 yılında aynı isimle ve amaçla tamamlayamadığım bir proje.

Motivasyon

Bir yazılım geliştiricisi olarak normal programlardan daha fazla IDE kullanıyorum. Geliştirme sırasında genellikle komut satırında bir komut çalıştırırım. Sonuç beklendiği gibi ise, değişiklikleri repolara gönderirim.

Bu projeyi kodlama kararımın arkasındaki en büyük motivasyon, bir uygulama geliştirirken ki deneyimin aynısını yaşatmaya çalışmak.

Zorluklar

Teknik tarafı bir yana, statik bir web sitesi oluşturmak düşünüldüğünden daha karmaşık. Ayrıca ek özellikler eklemek, projeyi ulaşılamaz bir hedefe dönüştürebilir.

Teknik olarak, başka bir zorluk da mümkün olduğunca basit kalmak. Motor özelleştirilebilir, uyumlu, basit ve genişletilebilir olmalı. Uyumluluğu sağlamak için motor bir Gulp eklentisi olarak geliştirildi. Özelleştirme için motora bir şablon sistemi eklendi. Ayrıca şablonları ve sayfa eklentileri ile desteklendi. Basit olması için gerekli kaynaklar, temel tanım bilgilerini içeren bir Markdown dosyası olması sağlandı. Genişletilebilirliği sağlamak için motorun çıktısı kaydedilmiyor. Böylece diğer Gulp eklentileri, motor işlemleri tamamladıktan sonra çalıştırılabilir.

Gulp, Markdown, MarkedJS, Mustache, NodeJS, GitHub Actions, Glob, Sonar Cloud

Destek

Projeyi herkesin kullanması için MIT lisansıyla kullanıma sundum. Proje ayrıca bir NPM paketi olarak da kullanılabilir. Projeyi daha da geliştirmek istediğim için desteğiniz önemli. Kullanmak ve desteklemek için projenin GitHub adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tema Ayarları
Temalar